FaceBook

אלמנט המים

ספרים של אורון אופק
Rate this post

האיברים הקשורים לאלמנט המים הם הכליות והשלפוחית שתן. הכליות נחשבות לאיבר ין אך מהוות את הבסיס לכל אנרגיות הין והיאנג של הגוף. הכליות מאחסנות את התמצית (ג’ינג) שלפני הלידה, זו שמגיעה מההורים בזמן ההתעברות ואת התמצית שמגיעה לאחר הלידה מהמזון. תמצית הכליות אחראית להתפתחות הגוף והמוח ומהווה בסיס להתפתחות העובר, גדילת הילד, חוזק העצמות, בגרות מינית ויכולת הפריון של הגבר והאישה. התמצית הינה הבסיס האורגני ליצירת מח. המח מהווה חומר בסיסי המרכיב את העצמות, מח העצמות, מוח ומוח השדרה, כמו כן נמצאת התמצית בזרע ובביצית.

תהליך ההזדקנות תלוי בחוזק התמצית. ככל שאדם יבזבז במהלך חייו את התמצית שלו בעבודה מאומצת, לידות, פליטות זרע רבות, מחלות שונות, הרגלי חיים לא בריאים ותזונה לא נכונה הוא יזדקן מהר יותר, שיערו יאפיר וינשור, עצמותיו יחלשו, שיניו יחלשו וינשרו והיכולת המנטלית שלו תיחלש. לעומת זאת, אדם שקיבל תמצית טובה מהורים בריאים, ושמר על בריאות ועל הרגלי תזונה נכונה, גופו יגדל ויתפתח כראוי, עצמותיו יהיו חזקות ושכלו יהיה מפותח.

תפקיד נוסף חשוב של הכליות הוא שליטה במעברי המים בחלק הגוף התחתון. חולשת כליות תתבטא בכמות השתן, צבעו, תכיפותו ויכולת ההתאפקות שלנו באחזקת השתן. תפקיד הכליות הוא גם לקבל נוזלים וצ’י מהריאות ולאדות חלק מהנוזלים בחזרה על מנת לשמור על לחות הריאות.

“הכליות נפתחות לאוזניים” ותפקידן לספק לאוזניים תמצית לתפקודן, אם האוזניים לא יקבלו תמצית מהכליות, השמיעה תיחלש וייתכנו רעשים באוזניים (טיניטוס). ה-SPIRITUAL AXIS מסביר:

“הכליות נפתחות לאוזניים, אם הכליות בריאות, האוזניים יכולות לשמוע את חמשת הקולות”.

מבחינת הקשר לנפש, הכליות אחראיות על כוח הרצון, אם הכליות חזקות גם כוח הרצון יהיה חזק וממוקד והאדם ישיג את מטרותיו.

שלפוחית השתן מקבלת נוזלים מהכליות ומהמעי הדק. תפקידה לאחסן שתן ולהפרישו, ובנוסף לאדות חלק מהנוזלים לעור ולשרירים על מנת לשמור על הלחות שלהם.

חוסר ין של הכליות KIDNEY YIN DEFICIENCY

סימנים וסימפטומים:

חוסר ין (המכיל גם ג’ינג) אינו מזין את המוח ולכן גורם לסחרחורת קלה, זיכרון חלש, שמיעה ירודה ורעשים באוזניים (טיניטוס), המופיעים בהדרגה ודומים לרעש של מים זורמים. חוסר ין גורם לעליית חום ריק המתבטא בתחושת חום בכפות הידיים והרגליים, לחיים אדומות, הזעות לילה, פה יבש בלילה, שתן מועט וכהה ועצירות.

מכיוון שתמצית הכליות אינה מזינה את העצמות מופיעים כאבי עצמות וכאבי גב, עשויה להופיע גם פליטת זרע לילית בגלל החוסר בין ובתמצית.

הסיבות לחוסר ין מגוונות והן כוללות מספר גורמים:

  • מחלה ממושכת באיברים פנימיים אשר לצורך שיקומם והחלמתם, הגוף צורך יותר אנרגיות ין וג’ינג.
  • עבודה מאומצת במשך שנים.
  • פעילות מינית מוגברת.
  • דלדול נוזלי גוף ואיבוד דם.
  • שימוש ממושך במזון וצמחים מחממים ומחזקי יאנג.

טיפול תזונתי:

יש להימנע ממזון מחמם ומייבש, תבלינים חריפים ומחממים, מקפה ומעישון. להימנע ממזונות נטולי נוזלים ולהכין את המזון בצורת מרקים, דייסות ותבשילים רטובים. המזונות המועילים ביותר לחיזוק ין הכליות הם: זרעי שומשום שחורים, ערמוני מים, טופו, פולי סויה, שעועית לימה, שעועית מש ונבטי מש, שעועית ירוקה, שעועית שחורה יבשה, תפוח אדמה, שורש אספרגוס, אצות ים, דוחן וגריסים. מהחי ניתן לאכול סרדינים, ביצים וגבינה.

אם סימני החום והיובש גדולים יותר, יש לצרוך יותר פירות וירקות מכילי נוזלים ומקררים כגון: אבטיח, מלון, אוכמניות, אננס מנגו, ענבים, קרמבולה, תפוז, עגבניה ומלפפון.

החמוצים שבין המזונות הללו יסייעו גם להפסקת ההזעות ופליטת הזרע. לאלו הסובלים מעצירות ויובש מומלץ לצרוך יותר זרעי שומשום המסייעים ללחלוח המעי בגלל תכולת השמן בהם. בנוסף, ניתן להיעזר בצמח המרפא אלוורה בצורת נוזל או בצורה אחרת, בגלל יכולתו לרוקן מטה (ברפואה הסינית, צמחים משלשלים מוגדרים כמרוקנים מטה), ולטהר חום. (אסור לנשים הרות).

 

    יש לך שאלה לאורון? השאר/י הודעה ונחזור אליך בהקדם

    מאשר/ת לקבל את הניוזלטר ואשמח לקבל 10% הנחה לקניה ראשונה!