FaceBook

ציוני דרך בהיסטוריה של הסוכרת

Rate this post

תיעוד סוכרת בתקופות עתיקות

 

התיעוד העתיק ביותר הקיים, המתאר סימפטומים  של השתנה רבה כמו בסוכרת, הוא כתב יד רפואי ממצרים העתיקה(הפפירוס של אברס) שנכתב ב-1550 לפנה”ס בערך. שם ממליץ המרפא המצרי על משקה העשוי מחלקי בעלי-חיים, מינרלים וצמחים.

אלף שנים מאוחר יותר (500-600 שנים לפנה”ס), מתארים מרפאים הודיים כיצד נמשכים ומתאספים יתושים ונמלים סביב שתן בעל טעם מתוק של חולים מסויימים.

בשנת 200 לספה”נ, מאבחן מרפא איורוודי מפורסם(צ’אראקה), הבדל בין שתי קבוצות של סוכרתיים:

קבוצה אחת-אנשים רזים שפיתחו את המחלה בילדותם וקבוצה שנייה-אנשים שמנים שפיתחו את המחלה בגיל מבוגר יותר ובעלי תוחלת חיים ארוכה מהקבוצה הראשונה. תיאור זה מתאים לאופן בו אנו מחלקים בין סוכרת מסוג 1 (נעורים) לסוג 2(מבוגרים).

בספר הרפואה הפנימית של הקיסר הצהוב שנכתב לפחות כ- 400 שנים לפנה”ס, מתוארים סימפטומים של סוכרת. בתחילה  נקראה המחלה ( מחלת השתנה), ומאוחר יותר ( מחלת רזון והשתנה),וגם כיום זהו שמה המקובל של המחלה.

כחלק מגורמי המחלה מציין ה- NEI JING – אכילת יתר של ממתקים ושומנים, מתח נפשי, חולשה באיברים פנימיים והשמנה.

במרוצת 2000 השנים האחרונות, התפתח היבט נוסף בטיפול בהיפרגליקמיה סוכרתית בכל אחת משושלות הקיסרות בסין על זו שקדמה לה, וכך הצטבר לו ידע וניסיון רבים.
היפרגליקמיה הנו מונח רפואי המתאר מצב של רמות סוכר בדם גבוהות מהנורמה.

במאה הראשונה לספירה, תאר הרופא היווני ארטאוס את המצב של השתנה מרובה, כאילו שגוף החולה מתמוסס אל השתן, ונתן למחלה את השם שמשמעותה” זרימה דרך”.

המקור לכך לדעתו, קשור לקיבה ולכליות, אך הוא לא ציין את העובדה שהשתן מתוק.

במאה השנייה לספירה, חוקר בשם קלודיוס גלן ייחס את הסוכרת לבעיה בכליות, ותפישה זו השפיעה על דורות של חוקרים ורופאים באירופה ובארצות ערב למשך 1500 השנים הבאות.

הרמב”ם סבר, שהסיבה לסוכרת קשורה ל”חום בכליות”, ועיקר הטיפול התבטא במשטר תזונה קפדני.

בשנת 1674, חוקר בשם תומס וויליס, היה הראשון בארצות המערב שקשר בין מתיקות השתן לסוכרת השתנת דבש.

ההוכחה שהמתיקות בשתן הינה גלוקוז ניתנה רק במאה ה-18 ע”י חוקר צרפתי בשם תנארד.

לנצח את הסוכרת עם קונטרול!

  • פתרון 100% טבעי
  • התחייבות לתוצאות
  • ללא תופעות לוואי

לפרטים נוספים >

תיעוד מדעי בתקופה המודרנית

 

במאה ה-19, בשנת 1889, מעל 100 שנים לאחר גילוי הסוכר בדם, הוכיחו מדענים גרמניים את הקשר בין היפרגליקמיה לנזק ללבלב, לאחר שבניסוי הוציאו לבלב של כלב, ובעקבות כך החל הכלב להטיל שתן בכמות רבה.

בשנת 1909, גילה סטודנט בשם לנגרהנס את איי בטא בלבלב שאחראים על הפרשת האינסולין וקרואים כיום על שמו.

בשנת 1921, ד”ר בנטינג וסטודנט לרפואה בשם בסט, ערכו ניסוי במעבדתו של פרופ’ מקלוד, מרצה בכיר בביה”ס לרפואה בטורונטו ומומחה בעל שם בתחום חילוף הפחמימות בגוף.

הם טיפלו בכלב,שפיתח,סוכרת בעזרת תמצית מתאי לנגרהנס. בעקבות ההצלחה,הזריקו שני המדענים את התמצית שלהם לנער בן ארבע עשרה שגסס מסוכרת.
הנער נותר חולה,אך לאחר שביוכימאי בשם קוליפ, שעבד במעבדה, זיקק את התמצית,הוזרקה מנה נוספת, וכעבור 12 יום החל הנער הכחוש להעלות במשקל.
בעזרת זריקות קבועות של אינסולין חי עוד כ-15 שנים עד שנפטר מדלקת ריאות.

על תגליתם זו זכו בנטינג ומקלוד בפרס נובל לרפואה והתחלקו בכספי הפרס עם בסט וקוליפ.

המצאת התרופה הראשונה לסוכרת:

החזרה להתעניינות בביגואנידים, שחלה בשנות ה-40, הביאה לכך שרופא צרפתי שהיה מומחה לסוכרת, בשם ג’אן סטרן (Jean Sterne), התחיל לנסות חומרים שמופקים מצמח הלילך הצרפתי ובעיקר התרכז בנגזרת שנקראה metformin. בשנת 1957, בעקבות עבודתו של סטרן, החל השימוש בתרופה מטפורמין לטיפול בסוכרת באירופה.

השם המסחרי שקיבלה התרופה היה Glucophage, שמשמעותו “אוכל סוכר“. התרופה שווקה לראשונה באנגליה בשנת 1958, בקנדה בשנת 1972 ובארצות הברית בשנת 1995 (הסיבה שבארצות הברית היא שווקה מאוחר יותר, מכיוון שבארצות הברית היו דיווחים על חמצת לקטית עם התרופה .phenformin שייכת לאותה משפחה של metformin

לפי אומדני ארגון הבריאות העולמי (WHO), מאז שנת 1980 מספר החולים בסוכרת בעולם גדל פי ארבעה והגיע ל-422 מיליון מבוגרים, 8.5% מכלל הבוגרים בעולם. 1.5 מיליון מקרי מוות בעולם בשנת 2012 התרחשו כתוצאה מסוכרת ועוד 2.2 מיליון על רקע רמות גבוהות של סוכר בדם שהובילו למחלות נלוות, לרבות מחלות כלי דם כגון שבץ מוחי.

אורון אופק הוא מומחה לטיפול טבעי בסוכרת ברפואה הסינית, בעל ניסיון טיפולי של 25 שנים בדיקור סיני, תזונה וצמחי מרפא.
שיחת אבחון וייעוץ טלפוני/זום לאיזון סוכרת והרזיה, באמצעות צמחי מרפא ושיטת תזונה ייחודית, בשעה נוחה לך ומבלי לצאת מהבית.
לאחר תשאול מקיף ואבחנת לשון (יש לשלוח בווצאפ צילום לשון ובדיקות מעבדה עדכניות), נבנה יומן תזונה אישי המתאים לסגנון והרגלי החיים שלך.
סיכום פגישה יישלח במייל בסיום הפגישה, בצירוף טבלת מעקב ודף המלצות מודפס.
משך הפגישה הטלפונית כ 45 דקות בעלות של 250 ש”ח.
תיאום מראש בטלפון 02-992-4004

    יש לך שאלה לאורון? השאר/י הודעה ונחזור אליך בהקדם

    מאשר/ת לקבל את הניוזלטר ואשמח לקבל 10% הנחה לקניה ראשונה!