FaceBook

מתח ועצבנות

מתח וחרדה
Rate this post

הגדרה

מתח נפשי, הנקרא גם דחק, עקה, לחץ נפשי ובאנגלית stress, הוא מצב המשקף תחושת מצוקה הנובעת מסיבה פיזיולוגית או פסיכולוגית כגון תסכול או התמודדות מול יריב. מקור השם דחק ולחץ, נזכרים כבר בהגדה של פסח: “ואת לחצינו-זה הדחק, כמה שנאמר: וגם ראיתי את הלחץ אשר מצרים לוחצים אותם.”

עצבנות היא תחושה של חוסר רוגע וביטוי של מתח נפשי. עצבנות נובעת ממצבי לחץ, תסכול, חוסר אונים ועומס נפשי.

ביטוי חיצוני לעצבנות יכול לכלול חוסר סבלנות, אי שקט, תגובות פזיזות חוסר שליטה והתפרצויות כעס. אנשים אשר באופן עקבי נוהגים בחוסר סבלנות, עצבנות, עוינות והתפרצויות כעס כלפי אחרים, מכונים עפ”י הפסיכולוגיה טיפוס אישיות A.

מצבי מתח ועצבנות עלולים לפגוע בגוף ובנפש.

במישור הנפשי האדם עשוי לחוות תשישות, פגיעה בקבלת החלטות ובתפקוד היומיומי ואף דיכאון.

במישור הפיסי, הראשונה שנפגעת היא מערכת החיסון. החלשת מערכת החיסון עלולה לגרום למחלות רבות נוספות. מתח ועצבנות קשורים למחלות נוספות כגון סוכרת, יתר לחץ דם ומחלות לב.

טיפול במתח נפשי

צמחי מרפא

פסיפיק יום (pacific day), פורמולה מרגיעת נפש של חברת נטורל סין, המטפלת במצבי מתח ועצבנות. במינון של 5-7.5 מ”ל ( 1-1.5 כפיות בכל מנת לקיחה), 1-3 פעמים ביום.
מומלץ להכין פורמולה המטפלת בכאבי הראש בהתאמה אישית, לאחר תשאול ואבחנת לשון ודופק.

למתקשים להירדם בעקבות דאגות ומחשבות טורדניות, מומלץ ליטול פסיפיק לילה (pacific night) של נטורל סין, 1 כפית ברבע כוס מים, 20 דקות לפני השינה.

טיפול קוגניטיבי

שיטת טיפול פסיכולוגית המבוססת על ההנחה שדפוסי חשיבה משפיעים על ההתנהגות, ושמקורן של הפרעות רגשיות הוא בדפוסי חשיבה מעוותים. הטיפול הקוגניטיבי מתמקד בזיהוי דפוסי החשיבה הלקויים והקניית דפוסי חשיבה חדשים במקומם. הטיפול מתבסס על עקרונות מתחום הלמידה, והן על ניתוח לוגי ושכנוע מילוי שכלתני על נמת להביא לשינוי פנימי והתנהגותי.

ביו-פידבק (משוב ביולוגי)

שיטת טיפול הנעזרת במערכת ממוחשבת הבודקת את מדדי הגוף, ומיועדת לאפשר למטופל שליטה טובה יותר של תגובות פיזיולוגיות ורגשיות במצבים של מתח וחרדה.

מדדי הגוף כגון דופק, נשימה מתח שרירים, מעובד למידע חזותי או שמיעתי ומוצג לאדם באופן מידי על גבי צג מחשב. שינוי חשיבה או תרגול הרפיה משנה את התמונה או הצלילים המופיעים או המושמעים ע”י המחשב. עם התרגול, האדם אמור ליישם את יכול השליטה בחיי היום יום.

פעילות גופנית

הפעילות הגופנית המתאימה ביותר להפגת מתחים הנה פעילות אירובית מתונה כגון הליכה, שחיה, ריקוד, רכיבה על אופניים וכו’. פעילות גופנית קבועה מועילה מאוד לשפר את האיזון והתפקוד של מערכות העצבים הסימפתטית והפארא-סימפתטית.

תרופות

במצבי דחק נקודתיים כגון עמידה בפני קהל או ראיון עבודה למשל, ניתן ליטול תרופה ממשפחת חוסמי בטא, על מנת לבטל את התופעות הפיסיולוגיות הקשורות בדחק.

במצבי דחק מתמשכים ניתן ליטול תרופות נוגדות חרדה או תרופות הרגעה.

תמיכה בבלוטת יותרת הכליה

הורמוני הבלוטה משפיעים על תפקוד האדם במצבי לחץ. תפקוד ירוד של בלוטת יותרת הכליה, תקשה על תפקוד תקין במצבי לחץ.

רפואה סינית

הרפואה הסינית מטפלת בהצלחה במצבי מתח, עצבנות וחרדה באמצעות תזונה, דיקור וצמחי מרפא.

תחילה המטפל מאבחן את הסינדרום הדומיננטי ע”י תשאול, מישוש הדופק והתבוננות בלשון.

הפרעה רגשית יכולה לנבוע מסיבות שונות ומגוונות, ביניהן חוסר צ’י ו/או דם, חסימת צ’י הכבד, “חום” בכבד או בלב ועוד.

לאחר האבחון נבנית תכנית טיפול מתאימה ליצירת האיזון הנדרש. הדיקור מתבצע ע”י מחטים דקיקות ועדינות מאוד, סטריליות וחד-פעמיות. המחט חודרת בקלות אל מתחת לעור ואינה פוגעת בעצבים או בכלי דם, אינה מכאיבה ואינה משאירה סימן.

הרפיה

הרפיה נכונה משלבת בתוכה הרפיה גופנית והרפיה מנטאלית.

רצוי שהתרגול ייעשה בזמן ובמקום קבועים, ללא הפרעות ורעשים, צלצול טלפון וכו.

החדר בו מתרגלים צריך להיות חמים, שקט, נקי ומסודר, התאורה עמומה והלבוש נוח ולא לוחץ.

ניתן לתרגל הרפיה במצב ישיבה או שכיבה.

ההסבר הבא מתייחס להרפיה בשכיבה, וזו הטכניקה הקלה והיעילה יותר. מומלץ להכין מזרן דק לתרגול. משך ההרפיה נע בין 15-20 דקות.
לאחר צבירת ניסיון ניתן להיכנס למצב הרפייתי תוך זמן קצר, גם בישיבה על כיסא.

סדר ההרפיה:
1. שכבו על הגב כשהרגליים מעט פשוקות והידיים מונחות לצדי הגוף, כשכפות הידיים מופנות כלפי מעלה, הראש מונח על המזרן ללא כרית, או על כרית דקה מאוד במידת ההכרח. עצמו את העיניים, אם יש צורך להתמתח עשו זאת כעת.

2. סובבו את כפות הרגליים פנימה והחוצה, פעמיים.

3. תנו לכוח המשיכה להשפיע עליכם והרגישו את משקל הגוף השוקע למזרן.

4. נשמו עמוק ולאט, דרך הנחיריים אל הבטן. הרגישו כיצד הבטן עולה ויורדת. על מנת לבדוק אם אתם נושמים נכון, ניתן להניח את כפות הידיים על הבטן ואח”כ להחזירן לתנוחה הראשונה. בהתחלה הנשימות יכולות להיות עמוקות ואחר כך בהדרגה הנשימה נעשית, נינוחה איטית ובקצב קבוע. הרגישו כיצד המתח מתפוגג ונעלם.

כווץ והרפיית האיברים: תחילה מכווצים כל איבר בנפרד ואחר כך מרפים אותו. במעבר שבין כיווץ והרפיית איבר אחד למשנהו ממתינים מספר שניות.
חשוב לחוש את תחושת הכיווץ שלפני הרפיית האיבר כי כך ניתן לוודא שהגענו למצב הרפיה.
הרגישו את תחושת הנינוחות והשלווה המתפשטת בגוף כולו.

5. הרימו את רגל ימין מעט מעל המזרן, החזיקו אותה באוויר כשלוש שניות ותנו לה ליפול. חזרו על פעולה זו ברגל שמאל.

6. הרימו את כף יד ימין מעט מעל המזרן, אגרפו את האצבעות, מתחו את הזרוע ותנו לה ליפול. חזרו על פעולה זו ביד שמאל.

7. כווצו את שרירי הפנים, הפה והעיניים לכיוון האף. כעת הרפו את שרירי הפנים פתחו פה והוציאו לשון ופיקחו עיניים לרווחה. הרפו את שרירי הפנים, סגרו את הפה בעדינות ועצמו עיניים.

8. הפנו את הראש לאט לצד ימין ואחר כך הפנו את הראש לאט לצד שמאל והחזירו למרכז, חזרו על הפניית הראש לצדדים פעם נוספת ומצאו מנח נוח וקבוע לראש.

9. קשתו את הגב כלפי מעלה והרפו.

10. כווצו חזק את הישבן והרפו.

כדי להגיע להרפיה טובה של ההכרה, הקפידו על נשימה יציבה, איטית, לא עמוקה ובעלת קצב קבוע. התבוננו בתהליך הנשימה, בכניסת האוויר וביציאתו מהריאות דרך האף.
אם מגיעות מחשבות, עדיף לא לנסות לגרשם בכוח ולהמשיך להתבונן בנשימה.

דמיון מודרך

ניתן לחזק את תחושת ההרפיה (שלב הכווצים שלב 10) על ידי חזרה מנטאלית פעמיים על המשפט “כפות הרגליים רפויות”, “השוקיים רפויות” וכן הלאה דרך ירכיים, בטן, חזה, גב, לסת וראש.
הרגישו מעט כמו ספוג: עם כל שאיפת אוויר אתם מתמלאים בשלווה ובכוח. עם כל נשיפה אתם משחררים מתח ואנרגיה שלילית.
היו מודעים להכרה שלווה ושקטה.

 

    יש לך שאלה לאורון? השאר/י הודעה ונחזור אליך בהקדם

    מאשר/ת לקבל את הניוזלטר ואשמח לקבל 10% הנחה לקניה ראשונה!