תסמונת השחר – מה זה וכיצד לטפל בה באופן טבעי

היפרגליקמיה
4.1/5 - (12 votes)

על אף שמה הרומנטי, תסמונת השחר היא מצב מסוכן, בו סוכרתיים עלולים לפתח רמות גבוהות של סוכר בדם בשעות הבוקר, בסמוך ליקיצה. חשוב להכיר את התופעה וחשוב עוד יותר להבין כיצד להתמודד איתה.

מה זו תסמונת השחר?

התופעה מתייחסת לשעות הבוקר, בסמוך ליקיצה, כאשר הכבד מפרק מאגרי סוכר (גליקוגן). הסיבה לכך היא טבעית, על רקע שינויים הורמונליים שמתרחשים בגוף. אולם כשמדובר בחולי סוכרת, התופעה עלולה להיות מסוכנת ולהחמיר את מצב החולים. תסמונת השחר עלולה להתפתח בקרב כל סוגי מחלת הסוכרת, גם בסוכרת מבוגרים (סוג 2) וגם אצל חולי סוכרת נעורים (סוג 1).

אפקט סומוג'י

בעקבות היפוגליקמיה לילית, בה רמות הסוכר בדם צונחות במהלך הלילה, הכבד מפצה על מחסור בסוכר ומפרק מאגרי סוכר. הדבר בא לידי ביטוי ברמות סוכר גבוהות בבוקר.

מה מרגישים?

לפעמים לא מרגישים כלום ורק בדיקה תעיד על רמות סוכר גבוהות בדם. בחלק מהמקרים ייתכנו תסמינים כמו יובש חריג בפה, ראייה מטושטשת ועייפות.

איך זה קורה?

התאים בגוף עושים שימוש בגלוקוז (סוכר) כמקור אנרגיה. בלבלב מיוצר הורמון האינסולין, שמסייע בניווט הסוכר מזרם הדם אל תאי הגוף. מאחר ובמהלך השינה הגוף אינו זקוק לכמות אנרגיה רבה, רק לקראת היקיצה בשעות הבוקר משדר המוח לכבד "הוראה" להתחיל ולשחרר כמות רבה יותר של סוכר לזרם הדם, זאת על מנת להכין מאגר אנרגיה לגוף, שישמש אותו בשעות הערות. במקביל לעלייה ברמות הסוכר שמשתחררות מהכבד לדם, עולה גם הפרשת האינסולין מהלבלב, זאת כדי להכניס את הסוכר מהדם, לתאים בגוף.

אצל חולי סוכרת נעורים תהליך הפרשת הורמון האינסולין יכול להשתבש, ואילו אצל חולי סוכרת סוג 2 יש ירידה ברגישות התאים לאינסולין המופרש. במקרים אלו רמות הסוכר ימשיכו לעלות עד לשעות הבוקר. שיבושים אלו המיוחסים לתסמונת השחר מתרחשים ברוב המקרים בים השעות שלוש לפנות בוקר לשמונה בבוקר.

האם התסמונת שכיחה?

תסמונת השחר שכיחה למדי. מחקרים העלו שבקרב כ – 20 אחוזים מחולי סוכרת סוג 1 וכ- 50 אחוזים מחולי סוכרת סוג ,2 קיימת תסמונת השחר.

לטיפול הטבעי יש מענה איכותי ויעיל לחולי סוכרת, גם במצבי תסמונת השחר

 • אורון אופק בקליניקה שלו לטיפול טבעי בסוכרת
  הדרכתו וטיפולו המסור של אורון אופק והתמצית קונטרול, הם חסד אמתי שנעשה עמי. כולי נרגש מהתוצאות וממליץ מאוד מאוד בכל פה ושואף להתמיד כמה שנחוץ. תודה, תודה רבה!!! קרא עוד
  חיים כהן
 • צמחי מרפא לסוכרת
  אורון מטפל מסור, אמין, עם ידע עמוק בתזונה ובריפוי. רגיש לצרכים שלי. אני יודעת שבכל בעיה רפואית או נפשית שיש לי אני מגיעה לאורון ואני יודעת שהבעיה תטופל הכי טוב שניתן. אני סומכת עליו מאוד. קרא עוד
  ורד שובל
 • המלצות על טיפול בלקיניקה
  עם ההנחיות של אורון, לאחר 3 חודשים הסוכר ירד ל-80, בצום בבוקר HbA1C היה 5.5. נכון להיום ערכי הסוכר שלי נורמליים, אני ממשיכה עם נטילת גלוקומין 2 כדורים ליום, 1 בבוקר, 1 בערב. את הכדור של הצהריים הרופא ביטל ובנוסף אני משתמשת בקונטרול באופן קבוע, הגעתי לתוצאה הזו בגלל שהקפדתי על כל ההוראות של אורון ואני ממשיכה להקפיד ולבצע את ההנחיות שלו. קרא עוד
  חנה (אנה)
 • ערכה לבדיקת רמת סוכר בדם
  אני חולת סוכרת. A1C ברמות 10. גבוה! (כולל תרופות פומיות). לאור המלצה שקיבלתי, התחלתי להשתמש בקונטרול. תוך 3 חודשים, רמות הסוכר ירדו ל A1C 7. המשכתי בנטילת הקונטרול 3 חודשים נוספים, והסוכר ירד לרמות של A1C 5.9. התייעצתי עם הרופאה המטפלת, ואני ממשיכה עם בקונטרול ומתחילה להוריד את מינון התרופה לסוכרת. תודה רבה, המלצתי לאחי. ממש מודה לכם על מוצר יעיל ומוצלח ללא תופעות לוואי. קרא עוד
  דינה

  יש לך שאלה לאורון? השאר/י הודעה ונחזור אליך בהקדם

  מה קורה במצב כזה ומה ניתן לעשות?

  כאמור, תופעה זו של רמות סוכר גבוהות בדם בשעות הבוקר, מעלה את הסיכון לסיבוכי סוכרת.

  ראשית חשוב לבדוק האם המצב נגרם עקב התקף לילי של היפוגליקמיה, או שמא מדובר בעלייה הדרגתית ברמות הסוכר בדם במהלך הלילה, וללא היפוגליקמיה. את הבדיקה ניתן לעשות באופן עצמאי, עם בדיקה עצמית לניטור רמות הסוכר, באמצע הלילה ולפנות בוקר, או לחילופין, לבדוק את רמות הסוכר לפני השינה, באמצע הלילה ובבוקר, במשך מספר ימים, לא רציפים, בשבוע.
  אם הסוכר אכן עלה ללא היפוגליקמיה, הרי שמדובר בתסמונת השחר ויש להעלות את רמות האינסולין  או התרופות, או להמנע מאכילת פחמימות בשעות הערב. כמו כן, בארוחת הערב מומלץ לשתות כוס יין אדום יבש, דבר שיכול לסייע בהורדת רמות הסוכר בשעות הלילה.
  אם מדובר בהתקף היפוגליקמיה לילי (אפקט סומוג'י), ההנחיה תהיה דווקא להפחית מהזרקת האינסולין בערב, ולאכול מזון פחמימתי בארוחת הערב ואפילו לפני השינה.

  לפני בניית תוכנית הטיפול אנו לומדים את מצב המטופל, כדי לתת את ההמלצות והכלים האפקטיביים ביותר עבורו.

  אורון אופק

  בקליניקת נטורל סין, בניהולו של אורון אופק, מטפל בכיר ומוסמך ברפואה הסינית, אנו בונים לאחר אבחון מקיף, תוכנית טיפול אישית לכל מטופל. תוכנית הטיפול שאנו מרכיבים, יכולה למתן את תסמונת השחר ולשלוט ברמות הסוכר הגבוהות בדם. הקליניקה, בניהול אורון אופק, מומחה ברפואה הסינית ומטפל בכיר, בעל ידע נרחב, לימודי ומעשי, ונסיון שרכש בארץ ובעולם, מציעה טיפול יעיל, ממוקד ומדויק לחולי סוכרת.

  הטיפולים הם טבעיים, ללא תופעות לוואי, מבוססים על עקרונות הרפואה הסינית שהוכיחה את עצמה אלפי שנים בריפוי והקלה משמעותיים בתסמיני מחלות שונות, ביניהן סוכרת. הטפול בקליניקה כולל המלצות לשינוי אורח חיים, בניית תפריט מאוזן ויעוץ תזונתי, דיקור סיני, פורמולות מצמחי מרפא שנרקחות לכל מטופל באופן אישי, וליווי אישי של המטופל .

  שינוי אורח חיים – המלצות והדרכה על סיגול הרגלים מיטיבים כמו פעילות גופנית, שמסייעת בהורדת רמות הסוכר בדם. כמו כן תורכב תוכנית תזונה מותאמת אישית.

  דיקור סיני – מסייע באיזון רמות הסוכר, בשיפור זרימת הדם וחיזוק הגוף.

  צמחי מרפא – נטורל סין עוסקת שנים רבות בלימוד השפעתם של צמחי המרפא ותרומתם בשיפור תסמיני מחלות שונות. הפורמולות שנרקחות בקליניקה מותאמות לכל מטופל בהתאם למצבו.

  טיפול נכון יסייע במיתון תופעת תסמונת השחר וקבלת כלים להתמודד איתה מבעוד מועד. צרו עימנו קשר עוד היום ונבנה עבורכם תוכנית מקלה, אפקטיבית ומיטיבה.

   יש לך שאלה לאורון? השאר/י הודעה ונחזור אליך בהקדם

    יש לך שאלה לאורון? השאר/י הודעה ונחזור אליך בהקדם