הקשר הטראגי בין שומן בטני לסוכרת סוג 2

סרט מדידה
Rate this post

סוכרתיים, יש לכם נטייה להשמנה? השומן מתרכז בעיקר סביב הבטן? מה הקשר בין שומן בטני לסוכרת ולמה זה מסוכן, ואיך תוכל הרפואה הטבעית לסייע לכם?

עודף משקל עלול לגרום לבעיות רפואיות רבות. אחת מהן הוא הסיכוי לחלות בסוכרת. השמנה בטנית היא הצטברות של תאי שומן שחבויים בעומק חלל הבטן. לעתים השומן חודר אף לכבד. שומן זה נמצא כגורם המרכזי להתפתחות מחלות רבות, ביניהן סוכרת סוג 2.

כדי להבין אם קיים שומן בטני ניתן למדוד את היקף המותניים בגובה הטבור.

כשההיקף גדול מ- 102 ס”מ בקרב גברים וגדול מ- 88 ס”מ בקרב נשים, מדובר בהשמנה בטנית.

השמנה בקרב חולי סוכרת

כאמור, יש קשר מובהק בין שומן שהצטבר בחלל הבטן לבין מחלת הסוכרת. לצורך ההבהרה, נשים בעלות היקף מותניים של כ- 90 ס”מ, נמצאות בסיכון גבוה פי חמש  לפתח סוכרת, יותר מנשים בעלות היקף מותנים של כ- 65 ס”מ, זאת ללא קשר למשקל גופן. כמו כן, קיים קשר הדוק גם בין השמנה בטנית לבין ומחלות לב וכלי דם.

עלייה בכמות השומן הבטני פוגעת בתפקוד וביעילות האינסולין, בשל התפתחות תנגודת לאינסולין בגוף, דבר שעלול לגרום לסוכרת וליתר לחץ דם. כמו כן, הצטברות השומן בבטן גורמת להפרשת הורמונים מרקמת השומן, שמשפיעים גם הם על רגישות התאים לאינסולין.

מה זה שומן סרמיד / קרמידס (Ceramides) ולמה גם אנשים רזים מפתחים סוכרת?

חשוב לציין שגם אנשים רזים מפתחים סוכרת כשאנו צורכים יותר מזון ממה שהגוף זקוק לו, עודף הסוכר שהוכנס לגוף הופך לשומן שנאגר בד”כ בתאי השומן. עם אכילת יתר השומן העודף כבר זולג אל בין התאים לאחר שלא הצליח להיאגר רק בתאים. שומן זה קרוי קרמידס והוא מזיק מאד.

סוכר הופך לשומן!

עוד חשוב לזכור כי סוכר הופך לשומן. הטעות הרווחת היא שסוכר מצוי רק בממתקים, שתייה ממותקת גלידות וכיוצ”ב. למעשה הסוכר מצוי במגוון מזונות אחרים, ביניהם חטיפים, מעדני חלב, רטבים, דברי מאפה, דבש וכדומה. משמעות הדבר היא שאדם צורך בממוצע כ- 34 כפיות סוכר ביום, זאת עוד לפני שספרנו את הסוכר שמופק מאורז לבן, תפוחי אדמה, מאכלים מבוססי קמח ולבן ואחרים. במצבים כאלו מזנק הסוכר בדם, העודפים הופכים לשומן, שהוא מצידו גורם לתנגודת אינסולין, מצב בו הלבלב מייצר אינסולין, כפי שצריך להיות, אולם הגלוקוז נותר בדם, במקום להכנס לתאי הגוף.

הטיפול הטבעי בהשמנה אצל חולי סוכרת

ללא כל ספק, הטיפול הראשוני והחשוב ביותר הוא ירידה במשקל, בקרב אנשים עם עודף משקל והקטנת השומן הבטני. ירידה של כחמישה עד עשרה אחוזים ממשקל הגוף ההתחלתי, בקרב אנשים עם השמנה בטנית, תפחית את גורמי הסיכון באופן משמעותי, תודות לירידה בערכי הסוכר, לחץ הדם והטריגליצרידים. לאנשים רזים הסובלים מהשמנה בטנית ( וגם לבעלי עודף משקל) מומלץ להמנע מעישון ולסגל אורח חיים הכולל פעילות גופנית סדירה שיסייעו רבות בהפחת סיכוני סוכרת, השמנה בטנית ויתר לחץ דם.

ירידה של 5% עד 10% ממשקל הגוף, בקרב אנשים עם השמנה בטנית, תפחית את גורמי הסיכון לחלות באופן משמעותי!

הפחתה בשומנים תסייע אף היא בטיפול בשומן הבטני. במיוחד יש להפחית בצריכת מזון מטוגן ושומנים מהחי, בדגש על גבינות ובשר.

על הפעילות הגופנית להיות סדירה ואינטנסיבית, לפחות ארבע פעמים בשבוע, 45 דקות בכל פעם. פעילות מומלצת היא פעילות אירובית כמו הליכה מהירה, ריצה, ריקוד, רכיבה על אופניים, משחקי כדור ושחייה. כמו כן מומלץ לסגל אורח חיים פחות יושבני, למשל, להחנות את הרכב במרחק מה מהיעד, כך שיהיה צורך ללכת רגלית עד ליעד, להשתמש פחות במעלית ויותר בממדרגות, לבצע מדי שעה מעט תרגילי מתיחה לאחר ישיבה ממושכת מול המסך ועוד.

אורון אופק

בקליניקת נטורל סין אנו מתמחים בטיפול בסוכרת. הקליניקה מציעה לכל מטופל תוכנית טיפול אישית שנבנית עבורו לאחר אבחון ותשאול מקיפים ולאחר הבנת כל גורמי הסיכון והרקע למחלה. אנו מסייעים בשימוש בעקרונות הרפואה הסינית לטפול בסוכרת והשמנה, באיזון רמות הסוכר בדם ועם תוכנית מדוייקת שתוכננה בדקדקנות רבה כדי לתת את המענה האפקטיבי ביותר לכל מטופל.

לטיפולים שלנו נלווים, במידת הצורך, דיקור סיני מיטיב שמסייע בשיפור זרימת הדם ובאיזון רמות הסוכר בדם, פורמולות שנרקחות בצמחי מרפא, בהתאם לצורך ומצב המטופל, ותוכנית המבוססת על המלצות תזונתיות ופעילות גופנית שמטרתן להביא להקלה ושיפור בסוכרת ואף להפחית מהשומן הבטני.

אורון אופק, ממקימי ובעלי קליניקת נטורל סין מביא לטיפול את כל הידע והנסיון שרכש בארץ ובעולם ואחרי שנות מחקר, לימוד וטיפול במטופלים רבים, תוך שימוש בכלים ותובנות מהרפואה הסינית.

אתם מוזמנים ליצור קשר ולהתחיל לשפר מדדים, ערכים ולשמור על סוכר מאוזן בדם!

 

    יש לך שאלה לאורון? השאר/י הודעה ונחזור אליך בהקדם