FaceBook

נוירופתיה סוכרתית

אחות במרפאה בודקת סוכר של מטופל

מרגישים תחושה של רדימות או עקצוץ ברגליים? מכירים מקרוב מצבים של חולשת שרירים, בעיות עיכול או הפרעות במתן שתן? חווים תסמינים של תחושת שריפה או כאבים בגפיים? אם עניתם ב”כן” על כל או על חלק מן השאלות הללו, יתכן שאתם סובלים מנוירופתיה סוכרתית, סיבוך על רקע של מחלת הסוכרת. טיפול טבעי ברפואה סינית יכול לשפר את מצבכם ולהפחית את התסמינים.

מהי נוירופתיה סוכרתית?

נוירופתיה סוכרתית היא שמה של קבוצת הפרעות במערכת העצבים, שמופיעות על רקע של מחלת הסוכרת. הפרעות אלו הן בין הסיבוכים השכיחים של הסוכרת – והן מתרחשות בשל פגיעה במערכת העצבים. הפגיעה עלולה להופיע בכל מערכות ואיברי הגוף – עיכול, מין ולב, אך היא משפיעה באופן משמעותי ונרחב יותר על הגפיים התחתונות, וגם על הגפיים העליונות.

מרבית האנשים שיש להם סוכרת (למעלה מ-60% על פי ההערכה), יפתחו במהלך חייהם פגיעה עצבית כלשהי. נוירופתיה סוכרתית יכולה להופיע תוך שנים בודדות בחולים עם רמות סוכר גבוהות שאינן מאוזנות. הסיכון לפגיעה שכזו עולה עם הגיל ומתרחב ככל שהמחלה ממושכת יותר, ובמיוחד בקרב מי שחיים עם סוכרת למעלה מ-20 שנה.

מהם התסמינים של נוירופתיה סוכרתית?

נוירופתיה סוכרתית יכולה להופיע גם כפגיעה במערכת העצבים ללא תסמינים בולטים או מורגשים כלשהם. במקרים שבהם יש תסמינים, יכולים להופיע הבאים:

 • תחושות של רדימות, עקצוץ, שריפה או כאב ברגליים – לכל אורכן, וכן באצבעות ובכפות הידיים. בתחילה מדובר בדרך כלל בתסמינים קלים, ובהמשך, עם הידרדרות המצב, עשוי הנזק לעצבים להיות נרחב והתסמינים עלולים להפריע לתפקוד.
 • כאבים, במקומות שונים בגוף.
 • חולשה של שרירי הידיים או הרגליים
 • בחילות והקאות או לחילופין שלשולים ועצירויות
 • סחרחורת
 • חולשה ותשישות כללית
 • עלפון בשל ירידה פתאומית בלחץ הדם לאחר ישיבה או מעבר לעמידה.
 • הפרעות במתן שתן ובעיות במערכת השתן והמין – קושי בתפקוד מיני תקין, יובש וגינלי ועוד.

מרבית האנשים שיש להם סוכרת יפתחו במהלך חייהם פגיעה עצבית כלשהי

מהם הסוגים של נוירופתיה סוכרתית?

 • נוירופתיה פריפרית – קרויה גם נוירופתיה סנסומוטורית, השכיחה בין מתמודדי מחלת הסוכרת. מתבטאת בכאבים ברגליים או אובדן של תחושה בכפות הרגליים ובגפיים העליונות. בדרך כלל הפגיעה ברגליים קודמת לפגיעה בידיים.
 • נוירופתיה אוטונומית – פגיעות באברים פנימיים ובמערכות שונות בגוף, ביניהן מערכת העיכול, מערכת השתן והמין, בלוטות הזיעה, וכן סיבוכים בראייה ובכליות. עלולה לגרום לנזק גם במערכת הלב, וויסות לחץ הדם. נוירופתיה אוטונומית עלולה להוביל לכך שלא יופיע תסמינים מקדימים במצבים של היפוגליקמיה – רמת סוכר נמוכה בדם. זהו מצב מסכן חיים.
 • נוירופתיה פרוקסימלית (שמות נוספים: פמוראלית, אמיוטרופיה סוכרתית ונוירופתיה שמקורה במקלעת המותנית) – מתבטאת בכאבים באגן הירכיים, הירכיים ומפרקי הירך, וכן חולשה ברגליים, בדרך כלל בצד אחד של הגוף (התסמינים אינם מופיעים בסימטריה). מאפיינת אנשים שחולים בסוכרת סוג 2 וחולי סוכרת נעורים.
 • נוירופתיה מקומית (קרויה גם חד עצבית מוקדית או נוירופתיה פוקאלית) – בדרך כלל מופיעה בפתאומיות ומתבטאת בחולשה וכאבים באזורי הראש, הגב העליון או הרגליים, וכן בקשיי מיקוד בראייה, ראייה כפולה, שיתוק באחד מצדי הפנים, כאבי גב תחתון, חזה או בטן, וכאבים בכף הרגל. נוירופתיה מקומית מופיעה בעיקר בקרב חולי סוכרת מבוגרים, והכאבים חולפים בדרך כלל תוך מספר שבועות.

תופעות נוספות שכרוכות בפגיעה עצבית

לחץ נוירופתי – לחץ עצבי, כדוגמת תסמונת התעלה הקרפלית, שבה ישנו לחץ על העצב המופקד על תחושה בכף היד, בשל היצרות התעלה הקרפלית בשורש כף היד.

נוירופתיה סוכרתית על רקע טיפול בסוכרת, שנועד לאיזון רמת הסוכר בדם. נוירופתיה זו (קרויה גם “אינסולין נוירוטיס”) מופיעה לרוב כתופעת לוואי של טיפול תרופתי בסוכרת, בהורמון אינסולין, והיא מתבטאת בפגיעה במערכת העצבים.

 • אורון אופק
  הדרכתו וטיפולו המסור של אורון אופק והתמצית, הם חסד אמתי שנעשה עמי. כולי נרגש מהתוצאות וממליץ מאוד מאוד בכל פה ושואף להתמיד כמה שנחוץ. תודה, תודה רבה!!! קרא עוד
  חיים כהן
 • המלצות על טיפול בלקיניקה
  אורון מטפל מסור, אמין, עם ידע עמוק בתזונה ובריפוי. רגיש לצרכים שלי. אני יודעת שבכל בעיה רפואית או נפשית שיש לי אני מגיעה לאורון ואני יודעת שהבעיה תטופל הכי טוב שניתן. אני סומכת עליו מאוד. קרא עוד
  ורד שובל
 • אורון אופק בקליניקה עם מטופלת
  עם ההנחיות של אורון, לאחר 3 חודשים הסוכר ירד ל-80, בצום בבוקר HbA1C היה 5.5. נכון להיום ערכי הסוכר שלי נורמליים, אני ממשיכה עם נטילת גלוקומין 2 כדורים ליום, 1 בבוקר, 1 בערב. את הכדור של הצהריים הרופא ביטל ובנוסף אני משתמשת בקונטרול באופן קבוע, הגעתי לתוצאה הזו בגלל שהקפדתי על כל ההוראות של אורון ואני ממשיכה להקפיד ולבצע את ההנחיות שלו. קרא עוד
  חנה (אנה)
 • סיפור טיפול בקליניקה
  אני חולת סוכרת. A1C ברמות 10. גבוה! (כולל תרופות פומיות). לאור המלצה שקיבלתי, התחלתי להשתמש בקונטרול. תוך 3 חודשים, רמות הסוכר ירדו ל A1C 7. המשכתי בנטילת הקונטרול 3 חודשים נוספים, והסוכר ירד לרמות של A1C 5.9. התייעצתי עם הרופאה המטפלת, ואני ממשיכה עם בקונטרול ומתחילה להוריד את מינון התרופה לסוכרת. תודה רבה, המלצתי לאחי. ממש מודה לכם על מוצר יעיל ומוצלח ללא תופעות לוואי. קרא עוד
  דינה
 • יומן להשארת המלצות
  ...לאחר כמה טיפולים חל שיפור בתחושות וברגל ימין הרגשתי שכאילו חזרתי למצבי הטוב מלפני 10, 20 שנה, עת הייתי צעיר יותר. אני מאוד ממליץ לכל מי שסובל מנוירופתיה סוכרתית בכפות הרגליים להעזר במרפא הטבעי אורון אופק. אני משוכנע שיעזור לכל חולה עם בעיות דומות לשלי. קרא עוד
  משה

  יש לך שאלה לאורון? השאר/י הודעה ונחזור אליך בהקדם

  מה הם הגורמים להתפתחות הנוירופתיה?

  הגורמים להפרעה משתנים ממטופל למטופל, ובין סוגי הנוירופתיה השונים. בין הגורמים ניתן למנות את הבאים:

  • רמה גבוהה של שומנים בדם
  • רמה נמוכה של הורמון אינסולין
  • תנגודת לאינסולין
  • דלקות במערכת העצבים
  • פגיעות בכלי דם שמובילים למערכת העצבים או נטייה גנטית למחלות במערכת העצבים
  • אורח חיים לקוי, ובין היתר – עישון וצריכת אלכוהול
  • פגיעות מכניות כדוגמת תסמונת התעלה הקרפלית

  כיצד מאבחנים?

  האבחון של נוירופתיה סוכרתית מתבצע בבדיקה גופנית ולעתים גם בדיקה נוירולוגית לבחינת ההולכה העצבית. אנשים המאובחנים עם סוכרת סוג 2 אמורים לעבור אבחון מיידי לנוירופתיה סוכרתית. הסיבה לכך היא שנוירופתיה סוכרתית עלולה לגרום לפגיעות עצביות ללא תסמינים מורגשים. אבחון מוקדם ובדיקות קבועות, למשל בגפיים התחתונות, עשויים למנוע נזקים מתפתחים ומצטברים ולאפשר טיפול בשלבים מוקדמים של המחלה.

  חשיבות של טיפול מתאים ויעיל

  טיפול בנוירופתיה סוכרתית מתחיל באיזון רמות הסוכר בדם. איזון הסוכרת עוצר את ההידרדרות ואת הפגיעה העצבית. בהמשך רצוי לשלב טיפול בגורמי סיכון כמו לחץ דם גבוה ורמות גבוהות של שומנים בדם, וניתן לעתים טיפול תרופתי לשיכוך כאבים, ותרופות אחרות נוגדות דכאון, נוגדות פרכוסים, קנאביס רפואי לטיפול בכאב הנוירופתי ועוד.

  חשוב ביותר לטפל בנוירופתיה סוכרתית בשלבים מוקדמים ככל האפשר. הזנחה ואי טיפול, גם אם הפגיעות אינן מורגשות, עלולה להוביל לפגיעות חמורות ופתאומיות בהמשך, ולנזקים קשים למערכות חשובות בגוף.

  טיפול טבעי בנוירופתיה סוכרתית

  הטיפול הטבעי ברפואה סינית עושה שימוש בדיקור סיני, צמחי מרפא והמלצות לתזונה ואורחות חיים מתאימים. הדיקור, צמחי המרפא והתזונה מומלצים ומותאמים לכל אדם באופן אישי, על פי מצבו הבריאותי:

  דיקור סיני – משפר משמעותית את זרימת הדם בגוף, במיוחד למקומות הפגועים והכואבים. מקל על כאב נוירופתי ומסייע בייצוב מדדים שונים ובאיזון ושיקום מערכות הגוף שנפגעות בעקבות הפגיעה העצבית.

  צמחי מרפא – פורמולות צמחי מרפא מבית נטורל סין מסייעות באיזון רמות הסוכר בדם באמצעות צמחי מרפא טבעיים. הפורמולות משפרות ייצור אינסולין, מפחיתות תנגודת לאינסולין, מאזנות לחץ דם גבוה ומסייעות לסוכרתיים שסובלים מתשישות, מתח נפשי ואי שקט.

  אורח חיים ותזונה – המלצות התזונה לסוכרתיים שסובלים מנוירופתיה סוכרתית מקיפות את כל התפריט היומי, וכוללות המלצה לתזונה עשירה – דגנים מלאים, ירקות דלי פחממות, פירות מתאימים לאכילה, סיבים תזונתיים ועוד. בסוכרת חשוב לשמור על תזונה נאותה ואורחות חיים מתאימים – שילוב של פעילות גופנית והפחתת מתח נפשי יכולים להאט את התפתחות הנוירופתיה הסוכרתית.

  מעוניינים בטיפול טבעי, ללא תופעות לוואי, בסוכרת ובנוירופתיה סוכרתית? סובלים מתסמינים של פגיעה עצבית ומעוניינים למנוע הידרדרות נוספת ופגיעה באיברים חיוניים? פנו אלינו עוד היום להתאמת טיפול מיטיב ויעיל.

   יש לך שאלה לאורון? השאר/י הודעה ונחזור אליך בהקדם

   5/5 - (52 votes)

    יש לך שאלה לאורון? השאר/י הודעה ונחזור אליך בהקדם